Joint Monitoring Committee Members

12.12.2016

 

Joint Monitoring Committee Members


 

Co-chairperson

Denitsa Nikolova

Deputy Minister of Regional Development and Public Works

 

MEMBERS WITH VOTING RIGHTS

Ministry of Regional Development and Public Works, “Territorial Co-operation Management” Directorate, Managing Authority of the Programme

Member: Desislava Georgieva

Substitute: Margarita Dzhoganova

 

Ministry of Transport

Member: Anita Angelova

 

Council of Ministers Administration, “Central Coordination Unit” Directorate

Member: Dobrinka Krasteva

Substitute: Apostol Milev

Substitute: Irena Nikolova

 

Ministry of Environment and Water, “Coordination of EU Affairs and International Cooperation” Directorate

Member: Margarita Stoykova

Substitute: Viktoriya Slavova

 

Burgas District Administration

Member: Valcho Cholakov

Substitute: Sevdalina Turmanova

 

Haskovo District Administration

Member: Stanislav Dechev

Substitute: Stefka Zdravkova

 

Yambol District Administration

Member: Volen Dichev

 

National Association of Municipalities in the Republic of Bulgaria

Member: Ivo Dimov

Substitute: Ismail Osman

 

Bulgarian Association of Regional Development Agencies

Member: Georgi Mitev

Substitute: Marijka Georgieva

 

NGOs in environmental sphere

Member: Venelin Todorov /Foundation "Green Burgas"/

 

MEMBERS WITH VOTING RIGHTS ON ROTATION:

Commission for Protection against Discrimination / Bulgarian Association for Neuromuscular Deseases / National Association of Employers of People with Disabilities, one representative on a rotation basis

Member: Ana Djumalieva /Commission for Protection against Discrimination/

Substitute: Kremena Lazarova /Commission for Protection against Discrimination/

Member: Violeta Antonova /Bulgarian Association for Neuromuscular Deseases/

Substitute: Elka Todorova /National Association of Employers of People with Disabilities/

 

MEMBERS IN AN ADVISORY CAPACITY

Ministry of Interior, “Fire Safety and Civil Protection” DG

Member: Yuliyan Grancharov

Substitute: Radina Ivanova

 

Ministry of Regional Development and Public Works, DG “SPPRD”

Member: Lyudmila Stoykova

 

Ministry of Economy, MA of “Innovation and Competitiveness” OP

Member: Lyudmila Tozeva

Substitute: Daniela Malhasyan

 

Ministry of Environment and Water, Directorate “Environmental Policy”

Member: Rositsa Karamfilova

Substitute: Mariela Grigorova

 

Ministry of Foreign Affairs

Member: Dorita Zlateva

Substitute: Martin Zahariev

 

Ministry of Education and Science

Member: Kiril Geratliev

Substitute: Boryana Mircheva

 

Ministry of Tourism

Member: Milka Nanova

Substitute: Mariya Mrankova

 

Ministry of Labour and Social Policy

Member: Silvana Marincheva

Substitute: Magdalena Georgieva

 

Ministry of Agriculture, Food and Forestry

Member: Stefan Spasov

Substitute: Emel Halil

 

Confederation of Independent Trade Unions in Bulgaria

Member: Julia Simeonova

Substitute: Todor Kachkov

 

Bulgarian Industrial Capital Association (BICA), one representative on a rotation basis

Member: Tanya Boncheva (for 2018)

Substitute: Ivan Boykov

 

Ministry of Finance, “National Fund” Directorate, Certifying Authority of the Programme

Member: Manuela Milosheva

Substitute: Vasilka Kostadinova

 

“Audit of European Union Funds” Executive Agency to the Minister of Finance, Audit Authority of the Programme

Member: Lyudmila Rangelova

Substitute: Iskra Torbova-Hristova

Substitute: Demina Bayraktarska-Hristova

 

State Aid and Real Sector, Ministry of Finance

Member: Vesela Daneva

Substitute: Margarita Borisova

Substitute: Ivelina Kirilova

 

Co-chairperson

Mr. Bülent Özcan

Ministry of Foreign Affairs of Republic of Turkey, Directorate for EU Affairs

 

MEMBERS WITH VOTING RIGHTS

Ministry of Foreign Affairs of Republic of Turkey, Directorate for EU Affairs

Member: Şebnem Sözer

Substitute: Semiha Öztürk

 

 

Ministry of Treasury and Finance, DG Foreign Economic Relations-NAO Support Department I

Member: Mehmet Oymak

 

Ministry of Industry and Technology, DG Development Agencies

Member: Mehmet Emin Özsan

Substitute: Işıl Aytek

 

MEMBERS IN AN ADVISORY CAPACITY

Governorship of Edirne

Member: Dr. Yusuf Güler

Substitute: Ali Uysal

 

Governorship of Kırklareli

Member: Emre Öztürk

Substitute: Bekir Sıtkı Kocakundakçı

 

Trakya Development Agency

Member: Mahmut Şahin

Substitute: Mustafa Türkarslan

 

 

Representative of the European Commission

Member: Magali Lenoel, Directorate General for Regional and Urban Policy

Substitute: Gilles Kittel, Directorate General for Regional and Urban Policy

 

Facebook icon
Twitter icon